Stichting Diogenes Leiden

Restaureren van monumenten in Leiden

Hogewoerd 132: foto’s uit maart 2025

7 maart 2025

 

De restauratie van het appartement Hogewoerd 132 is bijna afgerond. In de eerste helft van maart wordt de winkelpui verder aangepakt en worden binnen nog de laatste werkzaamheden uitgevoerd.

 

In de entree is het schilderwerk nu klaar.

 

Op het plafond zijn de randen en ornamenten geschilderd zoals ze eruit zagen op het oude papieren plafond.

 

Een van de Jugendstil ornamenten van dichterbij.

 

De winkelpui krijgt de uitstraling van de jaren 20 van de vorige eeuw. In verband daarmee is de winkeldeur, die uit de jaren 60 stamt, voorzien van een profilering. Ook het beslag op de winkeldeur uit de jaren 60 zal worden vervangen door beslag dat past bij een winkel uit de jaren 20. 

 

Bij de jaren 20-uitstraling hoort ook dat het houtwerk van de winkelpui voorzien zal worden van een houimitatie. De dorpel van de ramen is van grijs hardsteen. De onderste delen van het kozijn van de winkeldeur (de neuten) waren verrot en zullen worden vervangen door hardsteen.

 

De overloop is de enige ruimte in het pand die verwarmd wordt met een radiator. Alle andere ruimten hebben vloerverwarming.

 

Op de foto’s staan de ramen van het souterrain open omdat ze aan de buitenkant geschilderd zijn en nog moeten drogen.

 

Bestuursleden van Diogenes overleggen over de plaats van het Diogenes-schildje bij de deur van Rijnstraat 9B.

 

 

10-13 maart 2025

 

De consoles onder de luifel boven de voordeur van Hogewoerd 132 zijn onder handen genomen.

 

Links: een verloren gegaan element is teruggeplaatst.
Rechts: de situatie na de eerste schilderbeurt.

 

 

14 maart 2025

 

Op het houtwerk van de voorgevel is een basislaag aangebracht. Daaroverheen komt een deels transparante beits in een notenkleur. Het eindresultaat zal overeenkomen met de ‘gehoute’ winkelpui zoals die volgens het kleurenonderzoek in de jaren 1920 moet zijn geweest.

 

Het trottoir zal nog verder worden hersteld. De bij het pand behorende ruimte naast het pothuis krijgt een eigen bestrating.

 

De muur van de oude kast in het souterrain wordt gestuukt. De nog aanwezige authentieke tegels blijven zichtbaar.

 

Een nieuw fornuis onder de oude schouw in het souterrain.

 

 

21 maart 2025

 

Op vrijdag 21 maart werden de werkzaamheden aan het appartement Hogewoerd 132 afgerond. Er moet alleen nog wat buitenschilderwerk worden uitgevoerd.
’s Middags kregen de huurders de sleutels van de woning. Voorafgaand daaraan maakte Hans van Dam de onderstaande foto’s.

 

De voormalige winkelruimte, nu de entree van het appartement, heeft een mooie tegelvloer gekregen.
Links het toilet, in het midden de bordestrap met daarachter de opkamer en rechts de toegang tot het souterrain.

 

De deur van het toilet, gesloten en open.

 

De meterkast en de cv-ruimte.

 

De voorkant van de entree. Achter de oorspronkelijke ramen zijn achterzetramen geplaatst. Onder de deur komt nog een dorpel.

 

Het oorspronkelijke glas in lood.

 

Uitzicht op het oostelijk deel van de Hogewoerd.

 

Het plafond met geschilderde decoraties. In het midden een rookmelder en links daarvan een aansluiting voor een plafondlamp.

 

De hoekdecoraties in Jugendstil-stijl zijn gekopieerd van het plafond dat achter het plaatmateriaal werd aangetroffen.

 

De openslaande deuren van de opkamer. Het glas in lood is voor het overgrote deel origineel. Een deel van de zijruiten was beschadigd en is door een Leids bedrijf hersteld.

 

Het voorste deel van de opkamer. Rechts de deur, ook met glas in lood, van een kast boven het benedentoilet.

 

Een groter deel van de opkamer. De balken zijn net als de deuren en de ramen donkergroen geschilderd.

 

De ramen aan de kant van de Rijnstraat met mooie binnenluiken en vensterbanken.

 

De achterkant van de opkamer.

 

De zijwand met de schouw.

 

Het gerestaureerde stucwerk in Louis XVI-stijl.

 

De trap naar de eerste verdieping, links van beneden en rechts van boven gezien.

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

….

 

 

Terug naar de pagina De restauratie van Hogewoerd 132